У периоду од 15. до 28. маја 2022. године дванаесторо ученика Медицинско-фармацеутске школе „Св. Петка“ боравило је у Словенији, у граду Ново Место, на пракси у оквиру Еразмус+ пројекта „Унапреди вештине и примени их“. О активностима ученика са смера медицински техничар већ смо известили у оквиру засебног чланка, а сада је ред на ученике са смера фармацеутски техничар.
Са овог смера је у Словенији боравило седморо ученика из одељења IV-3: Вучковић Стефанија, Добан Николина, Илић Алекса, Пантић Јована, Ранковић Јована, Симић Кристина и Станојевић Анђела. Ови ученици су праксу обављали по групама, на три локације: у болничкој апотеци Опште болнице Ново Место, апотеци „Долењске лекарне“ и лабораторији Средње здравствене и хемијске школе Ново Место, која је и била наш главни партнер при извођењу овог пројекта.
Ученици распоређени у апотеци „Долењске лекарне“, Алекса Илић, Јована Пантић и Кристина Симић, правили су различите препарате који су били намењени за продају, почевши од рибље масти, различитих врста прашкова, креме са аналгетичким дејством, масти на бази јода, различитих врста чајева, чепиће, а једна ученица је правила фенол, тј. карболинску киселину, чија припрема може бити опасна јер може доћи до опекотина услед непажње. Све те препарате су затим паковали и сигнирали.
Ученици распоређени у апотеци „Долењске лекарне“ пакују капи за уши.
Ученица Јована Пантић приликом прављења карболинске киселине.
Две ученице биле су распоређене у болничкој апотеци. Оне су се тамо упознале са процедуром набавке лекова и хемикалија, као и процедуром поступања приликом издавања лекова са наркотичким дејством, израђивале су капсуле намењене пацијентима збринутим на одељењима Опште болнице Ново Место, правиле растворе као што је сорбитол, Hexanios – средство за дезинфекцију, затим суспензију за гргљање, маст за хлађење, калијум-перманганат, капи за нос…
Ученице Стефанија Вучковић и Јована Ранковић приликом пријема робе.
Ученица Јована Ранковић филтрира раствор калијум-перманганата.
Припрема креме за хлађење.
Ученице Николина Добан и Анђела Станојевић, које су праксу обављале у лабораторији Средње здравствене и хемијске школе Ново Место, изводиле су експерименте као што је издвајање угљен-диоксида из смеше калцијум-карбоната и хлороводоничне киселине, и добијање азот-диоксида услед реакције између бакра и азотне киселине. Оне су такође радиле титрацију током које су одређивале сумпорну киселину у датом узорку, а тај поступак су изводила помоћу раствора натријум-хидроксида. Поред ових активности, оне су вршиле дестилацију цветова камилице ради добијања етарског уља, затим правиле су крему за кожу, мериле индекс преламања светлости кроз етарско уље лаванде, вршиле екстракцију етарског уља из коре наранџе, правиле тимијанов сируп, итд.
Анђела Станојевић припрема цветове камилице за дестилацију.
Николина Добан изводи титрацију.
Поред активности у апотекама и школској лабораторији, наши ученици су у оквиру Еразмус+ пројекта „Унапреди вештине и примени их“ имали и прилику да обиђу чувену фабрику лекова Крка. Обишли су постројење Нотол-2 које фунционише по систему вертикалног преноса сировина, чиме је омогућен ефикаснији процес производње капсула и таблета. Ефикасности доприноси и висок степен аутоматизације, будући да велики део посла обављају роботи, док је улога људи да врше надзор.
Наши ученици испред улаза у фабрику лекова Крка.
Слободно време су наши ученици и наставници који су их пратили искористили да боље упознају Словенију, уосталом тако што су отишли на једнодневни излет до Љубљане.
Наши ученици испред Змајевог моста, једног од симбола Љубљане.
Боравку у Словенији, међутим, морао је да дође крај. Током те две недеље наши ученици нису само вежбали, већ је то била прилика и да упознају нове људе.
Ученице Јована Ранковић и Стефанија Вучковић са својим менторима.
Верујемо да ће учесницима пројекта „Унапреди вештине и примени их“ ово искуство дуго остати у сећању, што због свега што су научили и првежбали, што због лепих успомена, као и да су га доживели као прво радно искуство које ће им помоћи да лакше пронађу посао по завршетку средње школе, или да ће их подстаћи да се даље усавршавају, било кроз формално образовање или самостално учење.
Уколико желите да стекнете још бољи увид у активности наших ученика током боравка у Словенији, можете пратити и линк испод и прочитати дневник праксе ученице Стефаније Вучковић, која је врло педантно водила евиденцију о свему што је видела и радила током праксе у Новом Месту.